NEPOMUK PO - PÁ 6 - 17 SO - NE 8 - 12
BLOVICE PO - PÁ 7 - 17 SO - NE 8 - 12

Jak na bazény

Užívejte si vlastního bazénu a krásně čisté vody! S naším stručným a přehledným průvodcem bude správná údržba hračka!

Jen tak si relaxovat na zahradě a kdykoliv skočit do vlastního bazénu plného průzračně čisté vody… To by si, a v létě především, přál asi každý z nás. Za teplého počasí se ovšem k naší smůle daří řasám a dalším mikroorganismům, které vodě škodí. Aby bylo koupání čirou radostí, musíme se o bazén řádně starat. Ale nebojte se – s naším stručným a přehledným průvodcem a také s výrobky značky Aquabela bude správná údržba hračka!

Hodnota pH

Hodnota pH výrazně ovlivňuje kvalitu vody. Doporučená hodnota v rodinných bazénech se pohybuje v rozmezí od 6,8 do 7,4. Nižší, nebo naopak vyšší pH nejen nepříjemně ovlivní zážitek z koupání, ale při déletrvajícím působení může způsobit ucpání filtru, nebo dokonce poškození povrchu bazénu. Hodnotu pH měřte alespoň jednou týdně a při prvním napuštění bazénu vyčkejte s měřením několik hodin, dokud se pH neustálí. Potřebujete dostat pH na správnou hodnotu? S tím pomůžou přípravky AQUABELA pH mínus a AQUABELA pH plus.

První napuštění

Před novým napuštěním nebo dopouštěním bazénu důkladně vyčistěte všechny stěny a dno od veškerých nečistot (vodní kámen, prach apod.) pomocí přípravků AQUABELA Odstraňovač vodního kamene nebo AQUABELA Gelový čistič.    

Po naplnění bazénu vodou a po kontrole funkčnosti filtrace a celého cirkulačního systému můžete bazén uvést do provozu. Změřte a případně upravte pH. Následující den doporučujeme přidat preventivní dávku přípravku AQUABELA Stabilizátor tvrdosti, který vyváže nežádoucí minerály, a také přípravek AQUABELA Stabilizátor chloru. Po jeho rozpuštění můžeme použít ještě AQUABELA Chlor Start.


Pokud dojde k hnědému či zelenému zbarvení vody do 24 hodin od prvního zachlorování, znamená to, že ve vodě je přílišné množství železa nebo manganu. S tím si poradí AQUABELA Odstraňovač kovů.


Před zahájením nové sezóny doporučujeme vydesinfikovat stávající filtrační náplň pomocí přípravku AQUABELA Chlor Šok.

 

Průběžná péče

Čištění stěn bazénu

K dokonalému čištění usazenin, zejména u hladiny na rozhraní voda-vzduch, doporučujeme prostředek AQUABELA Odstraňovač vodního kamene a AQUABELA Gelový čistič.

Odstraňování hrubých nečistot

Nečistoty, které jsou příliš těžké a klesly ke dnu (písek, kamínky, zetlelé listy, kousky kovů apod.), odstraňujte smetením a odsátím nebo použitím permanentního magnetu na tyči (na kovové nečistoty). Nečistoty plovoucí na hladině denně odstraňujte pomocí sítěk.

Chlorová desinfekce vody

Při dezinfekci vody nepoužívejte desinfekční prostředky pro domácnost, které jsou velmi ředěné a pro desinfekci vody v bazénu naprosto neúčinné. Použijte prostředky určené přímo k péči o bazén – tablety, granuláty nebo roztoky –, které přesně působí na nežádoucí organismy. 

Koncentraci chloru používanou pro soustavnou dezinfekci je nutné udržovat mezi 0,3 a 0,5 mg/l. Při ustáleném provozu měřte koncentraci chloru 1–2 x týdně a zároveň s tím vždy zkontrolujte a případně upravte hodnotu pH.

Chlorovací tablety AQUABELA jsou tvarově stálé a rozpouštějí se pomalu v průběhu několika dní. Umožňují tedy doplňovat dávkovač chloru nebo skimmer pouze 1x týdně. Obecně platí, že pokud klesne koncentrace chloru pod 0,3 mg/l, je bezpodmínečně nutné dodat novou dávku chlorového prostředku.

Pozor! Tablety ani granuláty se nesmí dávkovat volně přímo do bazénu. Při kontaktu s povrchem bazénu může dojít k odbarvení a vzniku bílých skvrn, které již nelze nijak odstranit.

Každotýdenní údržba

V průběhu sezóny byste měli nejméně 1x týdně propláchnout filtrační náplň. Kontrolujte také velikost a množství pomalu rozpustných tablet. V obdobích velkého horka a při velké zátěži bazénu je vhodné ošetřit vodu ještě  přípravkem AQUABELA Chlor šok.

Při velkém zatížení vznikají reakcí chloru s organickými nečistotami chloraminy, látky způsobující zvýšenou dráždivost vody na sliznice a pokožku. Chloraminy také způsobují onen nepříjemný chlorový pach. Jejich tvoření nelze úplně zabránit, nicméně můžete ho omezit důsledným dodržováním hygieny před vstupem a po vstupu do bazénu. Doporučujeme také alespoň 1x za dva týdny aplikovat přípravek AQUABELA Tekutý Vločkovač nebo AQUABELA Sypký Vločkovač, který brání tvorbě zákalů a navíc vodu zjiskří.

 

 

Co s řasami?

Spory řas jsou do bazénu neustále přinášeny prostřednictvím prachu, větru a deště. Rychle se vyvíjejí působením slunečního záření, zvýšených teplot a nedostatečnou filtrací. V okamžiku, kdy jsou řasy již viditelné, vyvinuly se jich miliony v každém litru vody. Mohou mít barvu zelenou, hnědou, nažloutlou i černou. Dno a stěny bazénu jsou jejich vlivem kluzké a mazlavé, voda zapáchá.

S řasami si naštěstí poradí přípravek AQUABELA Modrý odstraňovač řas, popřípadě šokové chlorování přípravkem AQUABELA Chlor šok. Po ošetření je nutné ponechat filtrační zařízení v chodu. U pískových filtrací sledujte pravidelně na manometru tlak ve filtrační nádobě a případně proveďte zpětný proplach, aby se zachycené řasy vyplavily a nedošlo k ucpání filtru. Je velmi důležité, aby byly po šokovém ošetření okartáčovány stěny a dno bazénu. Řasy, které by zůstaly v trhlinách a záhybech, by se opět začaly množit.

Po vyhubení vždy přidejte AQUABELA Tekutý vločkovač nebo AQUABELA Sypký Vločkovač, aby se veškeré mrtvé řasy ve vodě vyvločkovaly a odfiltrovaly ve filtru či vysály.

 

Zakalení vody

Příčinou zakalení může být vysoká koncentrace železa nebo manganu, zvýšený výskyt vápníku a hořčíku a také vysoká koncentrace organických nečistot (kožní tuk, prach apod.). Zakalení vody snadno odstraníte úpravou hodnoty pH a šokovou dezinfekcí AQUABELA Chlor šok. Na závěr doporučujeme přidat přípravky AQUABELA Tekutý vločkovač nebo AQUABELA Sypký Vločkovač.

 

Přezimování

Na konci koupací sezóny je třeba bazén připravit na zimu. Pokud bazén dobře zazimujete, ušetříte si práci a problémy při uvedení do nové sezóny.

Nejdříve vypusťte vodu až pod skimmer a zpětné trysky. Prohlédněte fólii, zda není poškozená. Případná poškození zalepte vhodnou lepicí soupravou na opravy PVC fólie. Usazeniny a nečistoty je vhodné očistit přípravkem AQUABELA Odstraňovač vodního kamene, AQUABELA Gelový čistič nebo AQUABELA Čistič Extra. Odmontujte všechny odpojitelné hadice a uložte je na suchém místě. Do vody, která zůstala po částečném vypuštění, přidejte AQUABELA Zazimovač.

Zdroj: www.zelenazahrada.cz

Nepomuk

Dnes 6 - 17

Blovice

Dnes 7 - 17

Na těchto stránkách používáme soubory cookie

Abychom Vám mohli poskytnout ten nejlepší zážitek a nabídku měříme, vyhodnocujeme a spolupracujeme s vybranými partnery (mj. Google, Seznam, Heureka).
Děkujeme, že nám k tomu dáte Váš souhlas.