NEPOMUK PO - PÁ 6–17 SO - NE 8–12
BLOVICE PO - PÁ 7–17 SO - NE 8–12

PSYCHOLOGIE BAREV

Barvy hrají v našem životě velmi důležitou roli, neboť přímo ovlivňují naše pocity a náladu. Každý z nás má vlastní spektrum oblíbených barev a také barev, které se mu nelíbí. Vnímání barev záleží na více faktorech, mezi než patří odstín barvy, druh světla, naše obecná nálada, biologický rytmus atd.

 

Bílá

Bílá je barva neurčitá, nejistá, spojená s představou nevinnosti a čistoty, osvobození, absolutní svobody, nových začátků. Na bílou většinou reagujeme pozitivně. Tato barva symbolizuje nový začátek, zrození. Je výrazem božství, dokonalosti, hrdosti, dobroty a věčnosti.

Bílý byt je světlý, vypadá prostorně, avšak příliš bílé působí sterilně a vyvolává představu nemocnice, proto doporučujeme zpestřit bílé stěny malbami nebo zarámovanými obrazy. Bílá barva rozšiřuje a odlehčuje prostor, a proto se doporučuje především do menších místností, které opticky zvětší.

Šedá

Netečná, smutná, spojená s představou chudoby a pokory, neutralitou, hranicí mezi prostory. Po psychologické stránce ji řadíme spíše do neutrálních barev. Působí klidně a vyváženě. Nepoužívejte ji na velkých plochách bez barevného doplnění, mohla by pak navozovat pocity beznaděje. Na druhé straně šedá barva dokáže sladit i nesladitelné.

Černá

Barva smrti, koncový bod tmavosti, představuje konečné rozhodnutí, agresivní vzdor, popření pestrého života, nicotu, absolutní odříkání, je výrazem pro bojovné „ne“. Černá také patří mezi barvy, o kterých každý má představu, co vyvolávají. Jde o směsku negativních pocitů. Černá má nicméně nesporné pozitivum v tom, že opticky zužuje. Kombinujte ji s živými barvami, zvýrazníte je tak. Samozřejmě černou nepoužívejte na velkých plochách, místnosti by tím ztratily svou vzdušnost a působily by velmi těžkopádným a depresivním dojmem.  

Žlutá

Povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně, ale může být spojována i s povrchností a přelétavostí. Žlutá barva je barva slunce, světla a optimismu, jež oživuje, aktivuje a osvobozuje před strachem. Zachovává bdělost a povzbuzuje koncentraci, symbolizuje tvůrčí schopnost a moudrost.

Žlutá barva má největší vliv na dýchací ústrojí, pomáhá při léčbě psychoneuróz, zvyšuje krevní tlak, povzbuzuje puls a zrychluje dýchání. Má blahodárný vliv na nervový systém. Nejčastější odstíny žluté barvy jsou: matně žlutá (uklidňování, přemýšlení), živě žlutá (živost, odvážnost, uvolněnost), olivově žlutá (zahořklá nálada) a citronově žlutá (bdělost, živost, čilost, zdokonalování).

Na zdech a jinde v bytě pozitivně ovlivňuje náladu. V různých odstínech můžeme tuto barvu využít při malování jakéhokoliv pokoje. Odstíny pískové, zlaté či medové jsou vhodné pro jednotlivé součásti interiéru. Hodí se pro pracovny, jídelny a dětské pokoje.

Oranžová

Je slavnostní, vyvolává pocit radosti, je spojena s představou slunce, tepla, bohatství, úrody, slavnostního očekávání, ale i s bezcílným hektickým rozčilením. Není tak agresivní a vášnivá jako červená, ale jako citový stimulant je veselá a příjemná barva, jež pomáhá zvládat únavu. Oranžová vyjadřuje teplotu, srdečnost, je lehká a hravá. Povzbuzuje také chuť a měla by pomáhat při ranním vstávání.

Pokud je oranžová ve světlejších tónech, použijte ji v malých temnějších místnostech. Nahradí přirozené světlo. Přijde vhod v místnostech orientovaných na sever. V interiéru se dobře vyjímá společně s chladnějšími barvami.

Zelená

Zelená barva působí uklidňujícím a uvolňujícím dojmem. Je to barva jistoty, spokojenosti a rovnováhy. Je znakem rovnováhy. Říká se jí také barva zdraví. Zelenými barvami se lidé snaží léčit nervovou únavu, je účinná při syndromu vyhoření, může ztišit migrény. Má opačné účinky než červená. Díky svému uklidňujícímu účinku je nejvhodnější na stěny koupelen a ložnic.

Modrá

Patří mezi základní barvy. Modrá je barva klidu a stability, tradice, vody, význam se přesouvá i do polohy věrnosti a oddanosti. Evokuje sladkou chuť. Jejím protikladem je žlutá, směs obou je zelená, jež spojuje vlastnosti obou barev.

Modrá symbolizuje moudrost, inteligenci, nesmrtelnost, nekonečnost, hloubku, duchovní svět a mystiku. Vypadá jasně, čerstvě, nezatíženě, průzračně, vzdušně, vzdáleně.

Z hlediska fyziologických účinků modrá uklidňuje srdeční puls, rytmus dýchání, povzbuzuje k duševní práci, introspekci, soustředění… Je barvou klidu a odpočinku. Hodí se do kuchyně nebo pracovny.

Červená

Vzrušující, energická, prudká až náruživá, silná, mocná, spojená s představami ohně, krve, nebezpečí, lásky a hluku. Zároveň je to barva vznešená, symbolizuje energickou akci, změnu, pohyb vpřed, dobývání, také sebevědomí či určitou výstrahu. Většinu lidí červená stimuluje k aktivitě, dokáže vytrhnout z nečinnosti. Povzbuzuje chuť k jídlu. Někdy ovšem působí až agresivně.

Nedoporučuje se její použití v ložnici, která má sloužit k odpočinku, červená by mohla rušit v usínání. Celkově je dobré s červenou šetřit a aplikovat ji maximálně na doplňky či části stěn. Vyjímat se bude v místnostech určených pro zábavu a party.

Fialová

Fialová je barva melancholická, osobitá, náročná, značí určité skryté tajemství, ale také pokoru a skromnost. Spojuje v sobě vlastnosti dvou naprosto odlišných základních barev (červená a modrá), proto působí tajemně.

Světlá fialová rozšiřuje prostor, sytý odstín naopak zužuje. Doporučuje se kombinovat se žlutými tóny, hodí se do slavnostních místností a také do pokojů teenagerů.

Růžová

Volnost a zároveň energie, to je růžová. Symbolizuje lásku, náklonnost a oddanost, cituplnost. Je to barva něhy a jemnosti, zdrženlivé elegance, slavnostní elegance i sentimentu. Může však narušovat vztah k realitě a podněcovat odvracení se od řešení vážných problémů v životě. Zvyšuje chuť na sladké.

Hnědá

Hnědá je střízlivá, mlčenlivá, solidní a realistická barva spojená s představou jistoty a pořádku, domova, tradice, zdrženlivosti. Má nekonečnou škálu odstínů. Jde o přirozenou barvu, kterou můžeme využít téměř ve všech místnostech.

Přírodní tóny dřevěného nábytku dobře vynikají v kombinaci s bílou barvou a také s odstíny modré a zelené. Osamocená hnědá může působit fádně, proto se doporučuje doplnit ji předměty výraznějších barev. Hodí se pro rustikální interiéry.

Zlatá

Značí zářící štěstí. Je to barva správného středu, univerzální lásky a nejvyšších hodnot a zastupuje idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatí dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Transformuje poznání v pochopení a pomáhá při zvládnutí duševních nejistot.

 

 

 

 

 

Nepomuk

Dnes 8–12

Blovice

Dnes 8–12

Na těchto stránkách používáme soubory cookie

Abychom Vám mohli poskytnout ten nejlepší zážitek a nabídku měříme, vyhodnocujeme a spolupracujeme s vybranými partnery (mj. Google, Seznam, Heureka).
Děkujeme, že nám k tomu dáte Váš souhlas.