Projděte si s námi základy práce se sádrokartonem. V následujícím článku najdete řadu tipů a rad, jak s tímto materiálem zacházet.
Sádrokarton je univerzálním stavebním materiálem, který se využívá při vytváření příček, zdí, stropů, a dokonce i v podkroví. Díky snadné montáži a zpracování patří mezi populární materiály, a to jak u profesionálních řemeslníků, tak u domácích kutilů. V tomto článku se podíváme na několik důležitých bodů, na které byste měli při práci se sádrokartonem dbát.
Montáž sádrokartonu
Montáž sádrokartonu je relativně jednoduchá, ať už jde o vytvoření příček, zdí, stropů nebo i práci v podkroví. Co všechno budete pro práci se sádrokartonem potřebovat?
Použité materiály
Pro montáž sádrokartonu budete potřebovat následující materiály:
Tmel
Vruty
Brusný papír
Lepidlo
Montáž
Montáž na zeď/příčky
Montáž na krokve/trámy
Montáž v podkroví
Montáž stropu
Profily na sádrokarton
Pro montáž sádrokartonu jsou k dispozici různé profily, které vám usnadní práci. Zde uvádíme některé z nejčastěji používaných typů:
a) Upevňovací profily: Slouží k připevnění sádrokartonu na stěny, stropy nebo trámy.
b) Nosičové profily: Používají se pro vytvoření pevného rámu při montáži příček nebo zdí.
c) Závěsné profily: Slouží k upevnění sádrokartonu na strop nebo trámy.
Rozměry sádrokartonu
Sádrokartonové desky jsou dostupné v různých rozměrech, které se vybírají na základě konkrétního účelu a potřeb. Nejběžnější rozměry jsou 2,5 x 1,2 metru a tloušťka obvykle kolísá mezi 9,5 a 15 mm.
Broušení sádrokartonu
Po montáži sádrokartonu je důležité provést broušení, abyste dosáhli hladkého a rovnoměrného povrchu. Postupujte následovně:
a) Použijte jemný brusný papír.
b) Bruste nerovnosti, hranice spojů a otvory.
c) Odstraňte prach a zbytky brusného papíru.
Sádrokarton je skvělým materiálem pro konstrukční práce a interiérové úpravy. Montáž a zpracování sádrokartonu jsou relativně snadné, pokud dodržujete správné postupy a používáte vhodné materiály. Držíme palce při realizaci vašeho projektu!